Być może skansen ten nie zadziwi turystów ani swymi rozmiarami, ani ilością zabytków, jednak w czasie wycieczki po okolicy Sieradza z pewnością warto do niego zajrzeć. Sieradzki Park Etnograficzny, mimo niewielkich rozmiarów, jest miejscem ciekawym i godnym polecenia – zarówno miłośnikom historii, jak i tym, których fascynuje kultura ludowa. Jakie atrakcje czekają w tym miejscu na zwiedzających?
Z wizytą w Domu Tkacza
W gronie wszystkich obiektów, jakie udało się zgromadzić na terenie parku etnograficznego w Sieradzu, na szczególne wyróżnienie zasługuje Dom Tkacza. To pierwszy obiekt, który pojawił się w miejscu dzisiejszego skansenu oraz cenny zabytek, który dostarcza nam wielu cennych informacji na temat Sieradza i najbliższej okolicy tego miasta. Dom Tkacza to chałupa ze Zgierza, sprowadzona do Sieradza w latach 60-tych XX wieku. Dziś w jego wnętrzu mieszczą się biura i pomieszczenia techniczne, choć turyści bez przeszkód mogą zachwycać się piękną bryłą tej budowli oraz jej ciekawą, sumikowo-łątkową konstrukcją.
Spotkania ze sztuką ludową
Sieradzki Park Etnograficzny jest miejscem, w którym można podziwiać nie tylko ciekawe budowle, ale i interesujące przykłady sztuki ludowej. Jednym z ważniejszych eksponatów, jakie znalazły się na terenie skansenu, jest przecież chałupa Szczepana Muchy – zmarłego w 1983 roku artysty ludowego, który z jednego kawałka drewna potrafił wykonać wyjątkowe rzeźby ludzi i diabłów. Dziś jego dom, sprowadzony z podsieradzkiej wsi Szale, jest jedną z ważniejszych atrakcji na terenie Sieradza. Wokół domu artysty prezentowane są jego rzeźby – ciekawe dzieła sztuki ludowej, które wciąż wywierają ogromne wrażenie na zwiedzających.
W dawnej zagrodzie
Na terenie skansenu znalazło się również miejsce na tradycyjną zagrodę wiejską, dzięki której każdy z nas może się przenieść w czasie do przełomu XIX i XX wieku. Zagrodę tę tworzy kilka obiektów, pozornie nie mających ze sobą wiele wspólnego. Chałupa z Sieradza, stodoła z Rudy, obórka oraz drewniany spichlerz – oto eksponaty, dzięki którym na terenie skansenu udało się odtworzyć typową dla ziemi sieradzkiej zagrodę.
Położenie w pobliżu Wzgórza Zamkowego sprawia, że sieradzki skansen jest miejscem dość chętnie odwiedzanym przez turystów. Kto w czasie wycieczki po terenie województwa łódzkiego trafi na jego teren, ten z pewnością nie będzie żałować. To miejsce, które zachwyca wyjątkowym charakterem oraz atmosferą, dzięki której każdy z nas może tu odbyć wyjątkową podróż w czasie.
Istna wizyta wehikułem czasu do przeszłości. Miejsce mówi dużo o historii regionu.