Większość z nas z pewnością chociaż raz w życiu miała zakładaną plombę. To jeden z najprostszych i najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Odpowiednio założona plomba nie tylko walczy z próchnica, ale wspomaga również odbudowę uszkodzonego zęba. Na jej trwałość wpływa wiele różnorodnych czynników. Co dokładnie sprawia, że plomba będzie wytrzymała i posłuży nam jak najdłużej?
Plombowanie, czyli wypełnianie ubytku w zębie
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej bądź choroby towarzyszące mogą prowadzić do występowania próchnicy, która nieleczona doprowadza do powstawania w naszych zębach ubytków. Próchnica to dolegliwość, która może dotknąć nie tylko uzębienia dziecka, ale również uzębienie dorosłego. Kiedy zauważymy, że w którymś z naszych zębów pojawiła się dziura konieczne będzie poddanie się zabiegowi plombowania.
To bezpieczna, nieinwazyjna i sprawdzona metoda walki z ubytkami w zębach. Zabieg plombowania polega na odtworzeniu zęba zarówno w celu przywrócenia estetyki naszego uśmiechu, jak i pozwalając na normalne funkcjonowanie zęba. Plomba służy również jako środek zapobiegawczy – zaplombowanego zęba nie trzeba poddawać zabiegowi ekstrakcji i możemy korzystać z niego, jakby był zdrowy. Zabieg plombowania rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia ubytku w naszym zębie bądź zębach przez stomatologa przy użyciu specjalnego urządzenia z diamentowym wiertłem. Następnie ubytek zostaje wypełniony przez dentystę plombą. Z jakich materiałów się składa i które z nich są najbardziej trwałe?
Wypełnienie zęba – z czego jest zrobione?
Różne wypełnienia zęba będą wahały się cenowo i zapewniały inne poziomy trwałości. Decydując się na konkretną plombę musimy mieć na uwadze nasze potrzeby i możliwości finansowe, aby podjąć odpowiednią decyzję. Najczęściej stosuje się wypełnienie wykonane z żywicy kompozytowej lub cementu jonomerowego. Żywicę kompozytową charakteryzuje wysoka trwałość, ponadto wykonane z niej plomby da się dopasować kolorem do koloru naszych zębów, dzięki czemu idealnie wpasowują się w nasz uśmiech, nie psując estetyki. Wypełnienie kompozytowe jest również szczelne i dobrze przylega do tkanek zęba. Potrafi wytrzymać od 5 aż do 15 lat.
Plomby z cementu jonomerowego łatwiej wiążą się z zębem, ale dostępne są jedynie w kolorze białym. Niegdyś popularnym materiałem było wypełnienie amalgatowe, jednak współcześnie odchodzi się od niego – jego ciemny kolor sprawiał, że zęby z plombami tego typu nie wyglądały estetycznie. Ponadto współczesne metody wykazują się lepszą trwałością. Na dobre wypełnienie możesz liczyć wybierając usługi stomatologiczne w Łodzi Górnej.
Inne czynniki wpływające na trwałość wypełnienia
Nie tylko odpowiedni materiał decyduje o trwałości plomby. Ważne są również umiejętności i ekspertyza stomatologa przeprowadzającego zabieg plombowania. Jeśli plomba nie zostanie założona prawidłową techniką nie połączy się z zębem poprawnie i nie będzie tak trwała, jak mogłaby być przy właściwie wykonanym zabiegu. Stomatolodzy z wieloletnim doświadczeniem sprawdzą się tutaj najlepiej, gdyż przez lata nauczyli się perfekcyjnej techniki umieszczania w zębie wypełnienia. Samo wyszukiwanie w Internecie lekarzy po haśle „plombowanie Warszawa” czy „stomatolog Łódź” może nie być tutaj wystarczające – warto poświęcić nieco więcej czasu i upewnić się, że dentysta, do którego udamy się na zabieg plombowania ma odpowiednie doświadczenie.
Ważna będzie również nasza higiena oraz właściwy styl życia. Codzienne szczotkowanie i dbanie o prawidłowy stan naszego uzębienia to coś, co wzmacnia zęby i dziąsła i nie wymaga przy tym od nas wielkiego poświęcenia. Dodatkowo pamiętać należy o unikaniu używek i papierosów, spożywaniu odpowiednich pokarmów i nie wykluczaniu z diety twardych warzyw oraz, co najważniejsze, regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.