Miejscowości, do których zorganizowane pielgrzymki zaglądają bardzo chętnie, jest w Polsce wiele. W ich gronie znajduje się również Łask – piękne i ciekawe miasto leżące w województwie łódzkim, które może się pochwalić piękną kolegiatą oraz unikalnym przedstawieniem Matki Boskiej.
Czym przyciąga tutejsze sanktuarium? Jakimi cechami wyróżnia się Matka Boska Łaska – płaskorzeźba, która stała się jednym z najważniejszych dzieł sztuki sakralnej na ziemiach polskich?
Płaskorzeźba Matki Boskiej Łaskiej, będąca tu głównym obiektem kultu, to ciekawe dzieło sztuki renesansowej. Wykonana z alabastru, trafiła do kolegiaty w Łasku w początkach XVI wieku za sprawą arcybiskupa Jana Łaskiego. Płaskorzeźba ta ma formę tonda i liczy sobie 40 cm średnicy. Maryja została tu przedstawiona w dość ciekawy sposób – odziana w suknię i płaszcz, trzyma na rękach błogosławiące wiernych Dzieciątko. Płaskorzeźba ta jest nie tylko jednym z ciekawszych dzieł sztuki renesansowej, ale i głównym obiektem kultu w sanktuarium w Łasku. Korony papieskie otrzymała wprawdzie dopiero w 2005 roku, jednak już wcześniej wizerunek ten przyciągał do łaskiej kolegiaty liczne pielgrzymki. Już w XVI wieku, kiedy wizerunek ów został sprowadzony z Rzymu do Łasku, zaczął się tu rozwijać kult maryjny. Dziś każdy, kto odwiedza Łask, może zobaczyć słynną płaskorzeźbę oraz zwiedzić świątynię, w której to dzieło jest prezentowane. Kolegiata w Łasku to przecież kolejna perełka dawnej sztuki, której w trakcie wycieczki po tej części województwa łódzkiego warto się uważniej przyjrzeć.
Pierwotnie gotycka, w połowie XVIII wieku przebudowana w stylu barokowym, może się pochwalić pięknymi ołtarzami oraz kaplicami, w których pielgrzymi i wierni dojrzą jeszcze wiele innych dzieł sztuki o niezwykłej wartości artystycznej i historycznej.